Publikujemy tu znalezione przez nas wiadomości, ciekawostki. Mniej i bardziej poważne, ale związane z życiem żydowskim, osobami o żydowskiej tożsamości lub poświęcone żydowskim sprawom.
Pojawiać się tu też mogą nasze zdziwienia i refleksje z nimi związane. Są tu naprawdę najróżniejsze znaleziska z różnych źródeł. I będą pojawiać się kolejne.
Chcemy zobaczyć i pokazać tu żydowskość oczami nastolatek i nastolatków, a także osób dorosłych związanych z naszym liceum.
Oto nasze pierwsze materiały.
Dlaczego w LO Zuzanny Ginczanki w piątki kończymy wcześniej lekcje? Czyli co to jest szabat.
W naszej szkole piątek jest dniem specjalnym, dzięki szabatowi.
Obchodzony przez Żydów co tydzień od zachodu do zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę, jest powodem, dla którego ostatni dzień szkoły jest krótszy od pozostałych.
Szabat jest świętem biblijnym, które przypomina nam o wykreowaniu świata przez Boga. Według tory Bóg tworzył przez 6 dni a siódmego dnia (sobota) po ciężkiej pracy mógł nareszcie odpocząć. Człowiek podczas tego czasu powinien oddalić się od spraw ziemskich, zbliżyć się do boskości.
Dlatego wielu Żydów podczas tego święta odpoczywa i wzbrania się od wszelkiego zmęczenia. Nie wszyscy w naszej szkole obchodzą to święto, lecz szkoła nadal pozostawia nam taką możliwość, kończąc lekcje wcześniej w piątek.
Amerykańska piosenkarka Pink, urodzona w 1979 r. w Stanach Zjednoczonych była w Polsce w 2019 r. W wywiadach wspominała, że ma żydowskie korzenie. Uczy swoje dzieci, córkę i syna, o kulturze i zwyczajach żydowskich.
W jej mediach społecznościowych, możemy zobaczyć, że wspólnie świętują Chanukę albo robią chałkę. Jednak obchodzi też Wielkanoc i święta Bożego Narodzenia.
Źródło: https://www.womenshealthmag.com/life/g37333400/jewish-celebrities/
Natalie Portman urodziła się w Jerozolimie, 9 czerwca 1981 roku i jest jedynaczką. Jest amerykańsko izraelską aktorką, która jako trzynastolatka zdobyła popularność w filmie pt. “Leon Zawodowiec” z bardzo dobrym i znanym na całym świecie francuskim aktorem Jeanem Reno.
W 2010 roku zdobyła Oscara za film “Czarny łabędź”. Jej matka, Shelley Stevens, jest malarką niezawodową i jej agentką, pochodzi z Ohio w Stanach Zjednoczonych. Ojciec, Avner Hershlag, jest izraelskim ginekologiem. Jej rodzice są Żydami pochodzenia aszkenazyjskiego Jej matka jest potomkinią emigrantów z Austrii i Rosji, a ojciec jest potomkiem emigrantów z Polski, więc Natalie jest w połowie polską Żydówką. Kiedy Natalie Portman miała 3 lata, jej rodzice przenieśli się do Waszyngtonu, w 1988 przenieśli się do New Haven, a w 1990 rodzina wyjechała z kolei do Nowego Jorku na Long Island.
Jako dziewczynka Natalie Portman uczyła się baletu i tańca nowoczesnego w American Theater Dance Workshop oraz występowała w przedstawieniach w Usdan Theater Arts Camp. Uczyła się również języka francuskiego, japońskiego, niemieckiego oraz arabskiego. Zna także hebrajski oraz hiszpański. W 2003 ukończyła studia licencjackie z psychologii na Uniwersytecie Harvarda.
Jak w dzisiejszych czasach wygląda tradycyjny ślub żydowski?
Żydowski ślub zawiera wiele ciekawych etapów, które nie są powszechnie znane, a które wywodzą się z długiej tradycji judaistycznej.
POSZCZENIE
Panna Młoda (Kala) oraz Pan Młody (Chatan) są zobowiązani do poszczenia w dniu ślubu aż do momentu zaślubin. Post tradycyjnie kończy się w momencie zaślubin i napiciu się wina przez parę młodą.
ODDZIELENIE
Para młoda tradycyjnie nie widzi się w dniu ślubu aż do chwili, kiedy staje pod chupą (baldachimem ślubnym). Niekiedy dla zagwarantowania przestrzegania tego wymogu pary młodej przydzielany jest wtedy strażnik tzw. szomer.
KABALAT PANIM (PRZYJĘCIE GOŚCI)
W trakcie trwania kabalat panim – para młoda jest również rozdzielona, a przyjęcia odbywają się równolegle w dwóch, osobnych pomieszczeniach. W trakcie przyjęcia podpisywane są również dokumenty, będące kontraktami zaręczynowymi oraz małżeńskimi. Są one tego samego dnia odczytywane, a kabalat panim kończy się, kiedy matki pary młodej uroczyście rozbijają porcelanowe talerze krzycząc: „mazal tov!”. Częścią tego etapu jest tisz ( stół) chatana, czyli stół z poczęstunkiem. Po przyjęciu rozpoczyna się również istotna w tradycji żydowskiej ceremonia, czyli badeken. Jest to nic innego jak zakładanie welonu pannie młodej – co ciekawe robi to sam pan młody.
PROCESJA
Po badeken pan młody (a później również panna młoda) są prowadzeni przez rodziców do chupy (baldachim ślubny), który symbolizuje nowy dom nowożeńców. Tradycyjnie, gdy młodzi spotkają się pod chupą, kala okrąża chatana trzy bądź siedem razy (w zależności od tradycji, w jakiej para wyrosła). Niektórzy mówią, że symbolizuje to ochronę, jaką żona zapewni mężowi, oraz że zbuduje ściany potrzebne do stworzenia ich wspólnego domu. Pierwsze błogosławieństwo pod chupą wypowiada się nad winem. Błogosławieństwo może być wypowiedziane przez rabina, honorowych gości lub też członków rodziny.
KIDUSZIN (FORMALNE ZARĘCZYNY)
W trakcie kiduszin panna młoda przyjmuje cenny podarunek od chatana. Tradycyjnie jest to gładki złoty pierścionek z delikatną dekoracją, bez kamieni szlachetnych.
KETUBA (DOKUMENT MAŁŻEŃSTWA)
Ketuba to dokument prawny napisany po aramejsku, chroniący prawa kobiety zarówno w małżeństwie, jak i na wypadek jego rozpadu. Prawdopodobnym jest, że to najstarsza na świecie powszechnie ustanowiona przedmałżeńska umowa, będąca w użyciu – jak potwierdzają źródła – jeszcze przed zburzeniem II Świątyni Jerozolimskiej.
SZEWA BRACHOT (SIEDEM BŁOGOSŁAWIEŃSTW)
Siedem błogosławieństw jest odmawianych nad winem, a następnie tłuczone są kieliszki przez chatana (pana młodego). Ma to symbolizować zniszczenie Jeruzalem i chęć powrotu do Ziemi Obiecanej. Odmawiane błogosławieństwa znajdują się w Talmudzie (TB Ketuba 8a).
TŁUCZENIE KIELISZKÓW
Potem jeszcze chatan tłucze kieliszek pod chupą. Ma to symbolizować zniszczenie Jeruzalem i chęć powrotu do Ziemi Obiecanej.
OBRĄCZKA DLA CHATANA
Coraz więcej kobiet chce wręczać swojemu ukochanemu obrączkę, a i wielu mężczyzn także wyraża taką chęć.
CHEDER JICHUD (POKÓJ ODOSOBNIENIA)
Po ceremonii pod chupą składa się życzenia młodej parze i prosi o błogosławieństwo.
Aby uroczystość zakończyć w pełni, para musi oddalić się na odosobnienie. Świadkowie stoją na zewnątrz i pilnują, aby młodym nikt nie przeszkadzał, aby pozostali sami, dopóki nie będą gotowi do wyjścia. Jeżeli, zgodnie z tradycją, pościli przez cały dzień, w tym pokoju powinno znaleźć się jedzenie.
SEUDAT MICWA (MICWA UCZTY)
Kiedy młoda para wraca, rozpoczynają się tańce. Micwa kończy się spożyciem posiłku i odmową błogosławieństw. Na tym kończy się uroczystość zaślubin.
Wykorzystane źródła:
„Żydowski ślub krok po kroku_ magazyn Żydowski CHIDUSZ 08-06/2014 09.06.2014 – judaizm / CHIDUSZ 08 – 06/2014
Piotr Chołowienko, Jak wygląda tradycyjny ślub żydowski? Wesele w judaizmie.
Żydzi w fizyce
Ja’akow Bekenstein – urodzony 1 maja 1947 roku w Meksyku
Był fizykiem teoretycznym ; profesorem Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie , oraz profesorem uniwersytetu Ben Guriona
Został laureatem Nagrody Izraela i Nagrody Wolfa w dziedzinie fizyki
Zajmował się głównie teorią względności i grawitacji , najbardziej fascynowały go czarne dziury i ich termodynamika
W 1972 roku sformułował swoją własną hipotezę, głoszącą iż czarne dziury
Mają dobrze zdefiniowaną i większą od zera entropię. Owa hipoteza wpłynęła naBadania Stephena Hawkinga nad promieniowaniem tych obiektów.
Zajmował się również fizycznymi aspektami w teorii informacji oraz fizyką w próżni.
Eryk Infeld
Polak z Żydowskimi korzeniami
Odbył studia w zakresie fizyki na Uniwersytecie w Cambridge
W 1963 na Uniwersytecie Warszawskim
10 lipca 1990 otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych.
Został zatrudniony na stanowisku profesora w Instytucie Problemów
Jądrowych im. Andrzeja Sołtana
Następnie otrzymał nominację na profesora zwyczajnego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.
Elijjahu Ben Sza’ul Kohen był zwyczajnym człowiekiem, który pracował jako księgowy i mieszkał w Izraelu ze swoją żoną. Prawdopodobnie w 1960 roku Eli Cohen porzucił swoją biurową pracę i jako tajny agent Mosadu ( izram w tych latach poszukiwał agenta, który mógł żyć w Syrii i przekazywać istotne informacje) ruszył na niebezpieczną, wieloletnią misje do Syrii.
Eli potrafił mówić po arabsku z syryjskim akcentem przejętym przez swoich rodziców. Cohenowi przyznali tożsamość bogatego biznesmena Kamela Amila Tabeta, który po wzbogaceniu się w Argentynie wraca do Damaszku. W 1961 w lutym wylądował w Buenos Aires, gdzie zdobył szybko nowych przyjaciół m.in. wojskowego attaché Syrii w Argentynie Amin al-Hafez. Później poznał inne wysokie głowy państw Syrii i Egiptu. Po niecałym roku poznawania „nowych znajomych” i istotnych informacji dla Izraela, pojawił się w Damaszku, gdzie wynajął sobie luksusowe mieszkanie w dzielnicy dyplomatów i jednocześnie był naprzeciwko kwatery głównej syryjskiej armii. Kamel Amin Tabet (Eli) zyskał popularność wśród głów państwa. Politycy ufali mu, rozmawiali otwarcie na różne tematy, jednocześnie prosili o rady. Codziennie rano lub wieczorem Eli sporządzał depesze do Izraela swoim ukrytym nadajnikiem w sypialni, niestety sygnał jego radiostacji ginął w elektronicznym szumie powodowanym przez komunikacje sąsiedzkich ambasad i innych.
Jednym z bardzo znanych starć była „Bitwa o wodę”, którą Izrael jednoznacznie wygrał poprzez dokładne dostarczanie informacji przez Eliego Cohena. Drugą znaną historią były „Umocnienia na Golanie”, gdzie znajdowały się wojskowe umocnienia, stanowiska ogniowe i bunkry, przez to, że Eli o tym informował, syryjskie pozycje stały się łatwym celem.
Niestety nie wszyscy ufali Eliemu. Jeden pułkownik Ahmed Su’edani miał podejrzenia, że gdzieś na czele syryjskiego państwa działa szpieg. Otrzymał on od Rosjan najnowsze urządzenie namiarowe i paru ludzi do pomocy. Zarządził niespodziewaną ciszę radiową w dzielnicy dyplomatów. Wówczas dał się słychać tylko jeden sygnał. Eli Cohen nadawał do Tel Awiwu. Eli został poddany okrutnym torturom i przyznał się, kim naprawdę był. Po paru miesiącach został on skazany na śmierć. Rano 18 maja 1965 na Placu Męczenników odbyła się transmitowana na żywo przez telewizję publiczną egzekucja, śmierć nastąpiła poprzez powieszenie. Nikt nie ma dokładnej pewności gdzie spoczywa ciało Cohena. Eli Cohen był jednym z najskuteczniejszych agentów wywiadowczych, najpierw Amanu a następnie Mosadu.
Na netflixie został stworzony serial dokładnie opowiadający o jego dokonaniach szpiegowskich nazywa się on „The Spy”.
Tu podsyłam linki, z jakich stron korzystałam. I dodatkowo z serialu dużo zapamiętałam.
https://wiadomosci.wp.pl/eli-cohen-tragiczny-koniec-izraelskiego-superszpiega-6078986236777089a?amp=1
newsweek.pl https://www.newsweek.pl › historiaSzpieg Eli Cohen. Historia słynnego szpiega Mosadu – Newsweek
wiadomosci.onet.pl https://wiadomosci.onet.pl › eli-coh…Szpieg, który wygrał wojnę. Mija 55 lat od egzekucji Eliego Cohena
Niecodzienna uroczystość w synagodze
29.11.2022 z niektórymi osobami ze szkoły poszliśmy do jedynej odnowionej, przedwojennej synagogi w Warszawie, zostaliśmy jako szkoła zaproszeni przez rabina Michaela Schudricha, gdzie odbyła się uroczystość zapisywania ostatnich wyrazów na zwoju Toru, która następnie zostanie wysłana do Ukrainy jako wsparcie dla żołnierzy walczących.
Uroczystość trwała niecałe 2 godziny, kobiety i mężczyźni byli podzieleni, mężczyźni siedzieli na ławkach po prawej stronie, a kobiety powinny być jak zazwyczaj na górze, ale mogły zasiadać na dole po lewej stronie. Zaczęło się od opowiadania w skrócie jak ważna jest Tora, jakie zasady się z nią wiążą.
Zaczęli opowiadać również inni rabini na temat tego, dlaczego dają Torę do Ukrainy. I w końcu nadeszła najważniejsza chwila, czyli pisanie ostatnich słów, każdy rabin pisał jedno inne słowo prawdziwym piórem z atramentem. Następnie rabini przemawiali. Po tym jak dokończyli Torę, zaczęli śpiewać psalmy. Na koniec zaczęli tańczyć, chodzić dookoła z ukończoną Torą, która zostanie wysłana do Ukrainy.
Moda religijnych kobiet w Izraelu
Najczęściej, gdy ktoś myśli o tym, jak ubierają się religijne Żydówki w Izraelu, wszyscy myślą, że nie ubierają się modnie, wszystko dlatego, że nie mają czasu na podążanie za modą, ale tak nie jest.
Zacznijmy od tego, że moda nie jest tak ważna dla ludzi mieszkających w Izraelu. Ważne jest, by mieć gust. W strojach koszernych ważne jest przestrzeganie podstawowych praw i zakazów, mimo ograniczeń ustanowionych przez zasady cniut/ tzniyut.
Tzniyut („skromność”) to zbiór zasad, które określają życie codzienne wierzącej Żydówki, w tym wygląd. Podstawowe koncepcje cniut są takie, że kobieta powinna być tsnua („skromna”) i spełniać uczynki miłosierdzia. W związku z tym wymagane są ubrania dyskretne, ale piękne. Nieporządek, celowe zaniedbanie, nie spełniają wymagań zniyut. Kolejną ważną zasadą jest to, że głowa zamężnej kobiety jest zawsze zakryta chustą.
Pomimo powyższego, w Izraelu obowiązują również standardy modowe.
Ogólnie rzecz biorąc, izraelski klimat sprzyja kurortowemu stylowi ubierania się.
Izraelczycy uwielbiają bogate jasne kolory, wiele kobiet ceni biżuterię, naturalne tkaniny, nadruki i nakrycia głowy. W szczególności, nie tylko w tym sezonie, modne są turbany.
Systemy obronne Izraela – Ukraina
Kilka tygodni temu Ukraina oficjalnie poprosiła Izrael o jego najnowsze systemy obronne takie jak: Iron Beam, Barak-8, Patriot, Iron Dome i o szkolenie ukraińskich żołnierzy w obsłudze tych technologii.
Większość z tych systemów polega na infiltracji wrogich pocisków, nadchodzących nad chronione tereny jeszcze w powietrzu, wysyłając w ich stronę własne pociski, które mają za zadanie zdetonować się około 1m obok wrogiej rakiety.
Report Ukraine officially asks Israel for iron dome iron beam other defense tech
Po co Żydom pejsy?
Dlaczego niektórzy Żydzi mają pejsy?
Dlaczego niektórzy nie mają?
Każdy religijny Żyd ma obowiązek nosić pejsy. Z tym, że są one w różnej formie.
Rzeczywiście Chasydzi noszą najbardziej charakterystyczne długie, zakręcone pejsy. Obowiązuje zakaz golenia włosów, które są po bokach głowy.
Zakaz ten związany jest z tym, że w dawnych czasach ludzie uprawiający idolatrię (bałwochwalstwo, czyli po prostu czcili fałszywych bogów), golili boki swojej głowy nosząc coś w formie, tak popularnego dzisiaj, irokeza.
Tora zabrania imitowania zachowania ludzi wyznających pogaństwo. Dlatego właśnie religijni Żydzi nie golą boków głowy. Zakaz dotyczy tylko golenia, tak więc strzyżenie nożyczkami jest jak najbardziej zgodne z prawami, o których uczy nas Tora. O ile nie ścina za krótko.
I właśnie dlatego niektórzy mają pejsy, które są zupełnie niewidoczne.
Słownik żydowskich pojeć – pejsy
Znakomity pływak, olimpijczyk Lejzor Ilja Szrajbman, reprezentant Polski w pływaniu
Lejzor Ilja Szrajbman (ur. 1905 Warszawa – zm. 1943 Warszawa).
Reprezentant Polski w pływaniu, olimpijczyk, członek Żydowskiego Akademickiego Stowarzyszenia Sportowego (1927–1932), ŻKS Makabi Warszawa (1932–1933), WKS Legia Warszawa (od wiosny 1933 do 1938 r.) i ŻKS Hakoah Bielsko (1939). Brał udział w II Makkabiadzie (Żydowskie Igrzyska Olimpijskie) w 1935, a w 1936 na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie startował w reprezentacyjnej sztafecie 4×200 m stylem dowolnym. Sztafeta została zdyskwalifikowana z powodu falstartu popełnionego przez J. Karliczka. W 1938 zdobył mistrzostwo Polski w sztafecie 4 x 200 m w stylu dowolnym. Brat Ilii, Grisza, także wielokrotnie reprezentował Polskę w pływaniu. Poza pływaniem Ilja trenował piłkę wodną.
W końcu sierpnia 1939 r. Ilja startował w Akademickich Mistrzostwach Świata w Monte Carlo. Zawody przerwano z uwagi na sytuację w Europie. We wrześniu 1939 r. Szrajbman walczył w stopniu podchorążego w szeregach 30. Pułku Strzelców Kaniowskich.
Ilja Szrajbman był członkiem Żydowskiego Związku Wojskowego, prawdopodobnie zginął podczas powstania w getcie warszawskim w styczniu 1943 roku.
Sport żydowski
Albert Einstein miał zostać prezydentem Izraela?
Albert Einstein dostał propozycję, za pośrednictwem listu wysłanego przez ówczesnego premiera Izreala – Davida Ben-Guriona, objęcia stanowiska prezydenta Izraela. Einstein miał zastąpić zmarłego Chaima Weizmanna. Chociaż Albert Einstein nie miał obywatelstwa Izraelskiego, władze nie widziały żadnego problemu, Einstein bowiem był Żydem.
W odpowiedzi uczony przyznał, że jest doprawdy dogłębnie poruszony, lecz niestety musi odrzucić tę propozycję, z uwagi na brak doświadczenia w dziedzinie polityki.
Kim jest profesor Harari?
GRU
20
żydowska
Youval Noah Harari urodził się 24.02.1976 r. w Izraelu. Z wykształcenia jest historykiem.
Zanim jego książki osiągnęły taką sławę, co stało się dopiero przed jego czterdziestymi urodzinami, był przeciętnym pracownikiem Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
Sukces jego dzieł był, można powiedzieć, przypadkowy.
Z początku “Sapiens” – jedna z jego książek, została odrzucona przez cztery izraelskie wydawnictwa, które w publikacji “Sapiens” nie widziały żadnego interesu. Tak więc sukces Harariego to dla innych autorów dowód, że w napisane przez siebie teksty trzeba wierzyć do końca.
Sam Harari twierdzi, że dużym źródłem jego sukcesu, było praktykowanie medytacji vipassany. Uważa, że bez pomocy tej praktyki nie napisałby Sapiens ani Homo deus. Harari nie wyznaje osobiście żadnej religii. Jest Żydem, ateistą, gejem i weganinem, co doprawdy stanowi ciekawe połączenie.
Mateusz Burzyk Kim pan jest profesorze Harari
Natalie Portman
GRU
20
żydowska
Natalie Portman, urodzona w Jerozolimie 9 czerwca 1981 roku. Zagrała w takich filmach jak: „Gwiezdne wojny cz. 1 – mroczne widmo” albo „Leon zawodowiec”.
Ostatnio, w 2022 r. zagrała w filmie „Thor: miłość i grom”. Film ten zdobył bardzo dużą popularność. Aktorka wcieliła się w rolę głównej bohaterki.
Natalie ma żydowskie korzenie, jednak ma je po ojcu. Ortodoksyjni wyznawcy mogą nie uznawać jej żydowskości, ponieważ takową dziedziczy się po matce.
Jej dziadek oprócz tego, że był Żydem, był również Polakiem. Mieszkał przed wojną w Rzeszowie.
Koncert w Polin
W sobotę 26.11.2022 o 18 w Muzeum Polin odbył się koncert pod tytułem „Nieukończone życia”.
Koncert powstał, aby upamiętnić wywózkę Norweskich Żydów do Auschwitz, gdzie z wielu osób przeżyły tylko nieliczne.
Na tym wydarzeniu pojawiło się wiele ważnych osób ze świata żydowskiego oraz dużo osób z Norwegii a wśród nich również ambasador tego kraju, który wygłosił poruszającą przemowę.
Występowała tam, składająca się z wielu wybitnych muzyków, orkiestra oraz główna norweska śpiewaczka Bente Kahan i polska śpiewaczka Anna Błaut.
Bente Kahan urodziła się 23 września 1958 r. w Oslo. Jest ona jedną z najwybitniejszych wykonawczyń żydowskich piosenek w Europie. Jest ona również aktorką, a jej grę i śpiew można było zobaczyć i usłyszeć 26 listopada w Polin.
Koncert był naprawdę niesamowity i mógł poruszyć do łez.
Spektakl trwał prawie 2 godziny i jestem pewna, że dla wielu osób – w tym też dla mojej rodziny – był to niezapomniany czas, który na pewno na długo pozostanie w pamięci.
Nieukończone życia
Bente Kahan Wikipedia
Bente_Kahan
Katar zabronił Żydom modlić się i gotować koszerne potrawy podczas mundialu 2022
Z informacji przywoływanych w mediach wynika, że w trakcie odbywających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej (Katar 2022) przedstawiciele władz Kataru złamali szereg obietnic złożonych społeczności żydowskiej.
Do stolicy Kataru Dohy miało przybyć ponad 10 000 religijnych Żydów z Izraela i całego świata. Tym samym organizatorzy mundialu obiecali stworzyć specjalne miejsca, w których religijni Żydzi będą mogli się modlić a także spożywać koszerne posiłki.
Gospodarze turnieju obiecali , że oddzielą religię od sportu, ale tak się nie stało.
Obiecane przez organizatorów mistrzostw świata miejsca w Dosze nie powstały, a Żydom zabroniono modlić się pod pretekstem, że komitet organizacyjny nie będzie w stanie zapewnić im bezpieczeństwa w muzułmańskim kraju.
Wielu bogatych amerykańskich Żydów planowało przyjechać dużą grupą do Kataru na mundial, ale odwołali swoje ustalenia, ponieważ uznali że nie będą czuli się bezpiecznie i nie będą mieli wystarczającej ilości jedzenia.
Jerozolimski dziennik zwrócił się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kataru o komentarz, ale nie otrzymał odpowiedzi.
Brytyjscy dziennikarze informują, że pomocną rękę wyciągnął w tej sytuacji amerykański rabin Marc Schneier, który specjalnie dla kibiców wyznania judaistycznego otworzył koszerną kuchnię. Tam Żydzi będą mogli spożyć wypieki i inne przysmaki podczas piłkarskich mistrzostw świata.
Źródła :
dziennik Bałtycki (wydanie internetowe z dn.21.11.2022)
Interia sport ( portal internetowy 22.11.2022)”
Maccabi Tel Aviv. Zespół męskiej koszykówki
GRU
20
żydowska
Zespół z Tel Avivu w lidze Izraelskiej notuje jak na razie znakomite wyniki wygrywając 4 mecze z czterech.
Zespół ten jednak ma zdecydowanie wiele do poprawy notując 4 zwycięstwa i 4 porażki.
Styl w jakim gra zespół Maccabi pozostawia obecnie wiele do życzenia.
Najlepszym zawodnikiem Maccabi na ten moment jest zdecydowanie Hiszpan Lorenzo Brown. Zawodnik podtrzymał dobrą formę z mistrzostw Europy, gdzie Hiszpania zdołała wygrać, a sam zawodnik dostał się do najlepszej piątki turnieju.
Jakiej muzyki słucha młodzież w Izraelu?
GRU
20
żydowska
Młodzież w Izraelu słucha różnych rodzajów muzyki. Popularne są zespoły i wykonawcy z USA i Wielkiej Brytanii.
Na listach przebojów w Izraelu jest jednak najwięcej lokalnych wykonawców. W stacjach radiowych jest wiele list przebojów które są publikowane również w internecie. Wiele takich stron jest poświęcone muzyce młodzieżowej.
Ważna lista przebojów publikowana jest w radio Galgaletz.
Na portalu Spotify również umieszczonych jest wiele notowań listy Izraelskich wykonawców.
Posłuchaj mojej playlisty Israeli Top Hits 2022
Program z Los Angeles przemienia żydowskie nastolatki w filantropów.
GRU
20
żydowska
Program z Los Angeles przemienia żydowskie nastolatki w filantropów.
Organizacja Lanchpad, która działa w czterech synagogach L.A., angażuje nastolatki do zbiorowego zbierania i przydzielania pieniędzy.
Program został niedawno wdrożony w Los Angeles i ma uczyć młodzież, jak rozdzielać tysiące dolarów. W pierwszej edycji i pierwszej grupie zebrało się dziewięcioro nastolatków. Przyszłe spotkania będą mieć na celu wypracowanie konsensusu co do darowizn filantropijnych.
Cały program nosi nazwę: „Inkubator Filantropii młodzieży w Los Angeles”. Inicjatorem jest Honeycomb, nastoletni oddział filantropijny organizacji Jewis Founder Network. Jego celem jest zaangażowanie kohort nastolatków do zbadania lokalnych potrzeb ich społeczności, wzmocnienia umiejętności przywódczych i uczenia się jak stać się twórcą zmian.
Daniel Segal, dyrektor programu LauchPad, zapewni osobiste szkolenie na początku programu i stałe wsparcie w ciągu roku dla poszczególnych, objętych programem synagog.
Nastolatkowie będą mieli wybór: zadecydują, kogo będą wspierać, osoby w kryzysie bezdomności, osoby chore psychicznie, czy osoby LGBT+. Zbadają także problemy organizacji zajmujących się tymi kwestiami. Po zebraniu wszystkich, niezbędnych informacji, nastolatkowie wspólnie zadecydują, komu przydzielić fundusze.
„To dla młodzieży prawdziwe szkolenie.” – powiedział Wayne Green – dyrektor wykonawczy HoneyComb – „Program uczy nie tylko przydzielania pieniędzy, ale tak naprawdę uczy tego, co dziś tak naprawdę znaczy być Żydem. Tego, co nasze żydowskie wartości mówią o dawaniu? Co to oznacza, kiedy dajemy? Kim jesteśmy jako Żydzi i obywatele na Świecie i jakich możemy dokonać zmian?”
A Los Angeles program is turning Jewish teens into philanthropists
Współczesny język hebrajski
GRU
20
żydowska
Językiem hebrajskim obecnie posługuje się ok. 5,3 mln ludzi (według niektórych szacunków, uwzględniających także Arabów izraelskich oraz Izraelczyków żyjących na emigracji, liczba użytkowników języka hebrajskiego może dziś sięgać nawet 8 mln).
Żydowscy naukowcy
GRU
20
żydowska
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jaki ogromny wpływ mieli żydowscy naukowcy na rozwój praktycznie każdej gałęzi nauki.
Bardzo ciekawą statystyką, która uświadamia nam o tym fakcie, jest procent osób pochodzenia żydowskiego nagrodzonych prestiżową nagrodą Nobla, a mianowicie około 20% wszystkich jej laureatów było Żydami.
Wyróżniają się oni przede wszystkim w dziedzinach związanych z naukami ścisłymi, czyli fizyce, chemii, medycynie i ekonomii.
Najwybitniejszym z nich był Albert Einstein, lecz prócz niego było wielu innych fizyków i matematyków, których w środowiskach naukowych nie trzeba przedstawiać, a których odkrycia zrewolucjonizowały świat.
Wśród nich są między innymi:
Robert Oppenheimer- fizyk, kierownik projektu Manhattan.
John von Newman- noblista, matematyk, fizyk, chemik i informatyk twórca licznych przełomowych teorii.
Max Born- noblista, fizyk, jeden z twórców mechaniki kwantowej.
Richard Feynman- noblista, fizyk, twórca elektrodynamiki i koncepcji komputera kwantowego.
Murray Gell-Mann- noblista, fizyk, teoretyk cząstek elementarnych i kwarków
Wymienieni naukowcy to jedynie nieliczne przykłady wybitnych postaci pochodzenia żydowskiego, które miały swój wkład w rozwój nauk ścisłych. Podobnie imponujący jest ich wpływ na rozwój nauki w dziedzinach chemii, medycyny i ekonomii.
Źródła:
List of Jewish Nobel laureates,
Jewish culture Education and politics
Albert_Einstein
Robert_Oppenheimer
Murray_Gell-Mann
Richard_Feynman