Skip to main content

Matronka

Zuzanna Ginczanka (1917-1944) to, zamordowana w młodości, żydowska poetka, pisząca po polsku. Była wszechstronnie utalentowana. Debiutowała w szkolnej gazecie jako czternastolatka. Jej talent docenili współcześni jej pisarze i krytycy. Szybko zdobyła uznanie i rozpoznawalność w środowisku literackim międzywojennej Warszawy, w której studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Jej utwory publikowano w „Wiadomościach Literackich” i w „Szpilkach”.

W poezji Ginczanki uwidacznia się jej nieskrępowana wyobraźnia, wrażliwość i odwaga, a także poczucie inności, egzystencjalne doświadczenie kobiety, Żydówki, Innej. Pisała poezję liryczną, awangardową, odważną, cielesną, wyrażającą jedność ze światem, poczucie materialności i chwilowości istnienia.

Od ponad dwudziestu lat na nowo jest odkrywana, interpretowana na różne sposoby. Toczą się o nią spory i dyskusje literackie. Jej postać i wiersze coraz częściej pojawiają się w świadomości nie tylko polskich czytelniczek i czytelników. Poezję Zuzanny Ginczanki przetłumaczono m.in. na język hebrajski.

Nie uniknęła przedwczesnej śmierci. Została zadenuncjowana przez sąsiadów i zabita w Krakowie w 1944. Żyła tylko 27 lat. W marcu obchodzimy w liceum jej urodziny, czytamy wspólnie jej wiersze.

Mieliśmy już dwukrotnie możliwość korzystania z wiedzy i życzliwości prof. Izoldy Kiec, badaczki życia i spuścizny literackiej naszej matronki, autorki dwóch książek o Zuzannie Ginczance – opracowania wierszy “Poezje zebrane” (1931–1944) (Marginesy 2019) oraz biografii poetki “Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt” (Marginesy 2020). Rozmowy z badaczką stały się okazją do stawiania pytań nieoczywistych i pokazujących, jak różne obrazy i wyobrażenia poetki nosimy w sobie.

W listopadzie 2022 młodzież przygotowywała w grupach prezentacje i filmy o warszawskim okresie życia Zuzanny Ginczanki. Uczennice i uczniowie wędrowali śladami młodej poetki i przedstawiali miejsca i osoby z czasów, gdy młoda twórczyni, studentka Uniwersytetu Warszawskiego, przebywała w stolicy. Wkrótce na naszej stronie opublikujemy filmiki przygotowane przez młodzież.