Żydowski ślub zawiera wiele ciekawych etapów, które nie są powszechnie znane, a które wywodzą się z długiej tradycji judaistycznej.
- POSZCZENIE
Panna Młoda (Kala) oraz Pan Młody (Chatan) są zobowiązani do poszczenia w dniu ślubu aż do momentu zaślubin. Post tradycyjnie kończy się w momencie zaślubin i napiciu się wina przez parę młodą.
- ODDZIELENIE
Para młoda tradycyjnie nie widzi się w dniu ślubu aż do chwili, kiedy staje pod chupą (baldachimem ślubnym). Niekiedy dla zagwarantowania przestrzegania tego wymogu pary młodej przydzielany jest wtedy strażnik tzw. szomer.
- KABALAT PANIM (PRZYJĘCIE GOŚCI)
W trakcie trwania kabalat panim – para młoda jest również rozdzielona, a przyjęcia odbywają się równolegle w dwóch, osobnych pomieszczeniach. W trakcie przyjęcia podpisywane są również dokumenty, będące kontraktami zaręczynowymi oraz małżeńskimi. Są one tego samego dnia odczytywane, a kabalat panim kończy się, kiedy matki pary młodej uroczyście rozbijają porcelanowe talerze krzycząc: „mazal tov!”. Częścią tego etapu jest tisz ( stół) chatana, czyli stół z poczęstunkiem. Po przyjęciu rozpoczyna się również istotna w tradycji żydowskiej ceremonia, czyli badeken. Jest to nic innego jak zakładanie welonu pannie młodej – co ciekawe robi to sam pan młody.
- PROCESJA
Po badeken pan młody (a później również panna młoda) są prowadzeni przez rodziców do chupy (baldachim ślubny), który symbolizuje nowy dom nowożeńców. Tradycyjnie, gdy młodzi spotkają się pod chupą, kala okrąża chatana trzy bądź siedem razy (w zależności od tradycji, w jakiej para wyrosła). Niektórzy mówią, że symbolizuje to ochronę, jaką żona zapewni mężowi, oraz że zbuduje ściany potrzebne do stworzenia ich wspólnego domu. Pierwsze błogosławieństwo pod chupą wypowiada się nad winem. Błogosławieństwo może być wypowiedziane przez rabina, honorowych gości lub też członków rodziny.
- KIDUSZIN (FORMALNE ZARĘCZYNY)
W trakcie kiduszin panna młoda przyjmuje cenny podarunek od chatana. Tradycyjnie jest to gładki złoty pierścionek z delikatną dekoracją, bez kamieni szlachetnych.
- KETUBA (DOKUMENT MAŁŻEŃSTWA)
Ketuba to dokument prawny napisany po aramejsku, chroniący prawa kobiety zarówno w małżeństwie, jak i na wypadek jego rozpadu. Prawdopodobnym jest, że to najstarsza na świecie powszechnie ustanowiona przedmałżeńska umowa, będąca w użyciu – jak potwierdzają źródła – jeszcze przed zburzeniem II Świątyni Jerozolimskiej.
- SZEWA BRACHOT (SIEDEM BŁOGOSŁAWIEŃSTW)
Siedem błogosławieństw jest odmawianych nad winem, a następnie tłuczone są kieliszki przez chatana (pana młodego). Ma to symbolizować zniszczenie Jeruzalem i chęć powrotu do Ziemi Obiecanej. Odmawiane błogosławieństwa znajdują się w Talmudzie (TB Ketuba 8a).
- TŁUCZENIE KIELISZKÓW
Potem jeszcze chatan tłucze kieliszek pod chupą. Ma to symbolizować zniszczenie Jeruzalem i chęć powrotu do Ziemi Obiecanej.
- OBRĄCZKA DLA CHATANA
Coraz więcej kobiet chce wręczać swojemu ukochanemu obrączkę, a i wielu mężczyzn także wyraża taką chęć.
- CHEDER JICHUD (POKÓJ ODOSOBNIENIA)
Po ceremonii pod chupą składa się życzenia młodej parze i prosi o błogosławieństwo.
Aby uroczystość zakończyć w pełni, para musi oddalić się na odosobnienie. Świadkowie stoją na zewnątrz i pilnują, aby młodym nikt nie przeszkadzał, aby pozostali sami, dopóki nie będą gotowi do wyjścia. Jeżeli, zgodnie z tradycją, pościli przez cały dzień, w tym pokoju powinno znaleźć się jedzenie.
- SEUDAT MICWA (MICWA UCZTY)
Kiedy młoda para wraca, rozpoczynają się tańce. Micwa kończy się spożyciem posiłku i odmową błogosławieństw. Na tym kończy się uroczystość zaślubin.
Wykorzystane źródła:
- „Żydowski ślub krok po kroku_ magazyn Żydowski CHIDUSZ 08-06/2014 09.06.2014 – judaizm / CHIDUSZ 08 – 06/2014
- Piotr Chołowienko, Jak wygląda tradycyjny ślub żydowski? Wesele w judaizmie.
(pw1)