Elijjahu Ben Sza’ul Kohen był zwyczajnym człowiekiem, który pracował jako księgowy i mieszkał w Izraelu ze swoją żoną. Prawdopodobnie w 1960 roku Eli Cohen porzucił swoją biurową pracę i jako tajny agent Mosadu ( izram w tych latach poszukiwał agenta, który mógł żyć w Syrii i przekazywać istotne informacje) ruszył na niebezpieczną, wieloletnią misje do Syrii.
Eli potrafił mówić po arabsku z syryjskim akcentem przejętym przez swoich rodziców. Cohenowi przyznali tożsamość bogatego biznesmena Kamela Amila Tabeta, który po wzbogaceniu się w Argentynie wraca do Damaszku. W 1961 w lutym wylądował w Buenos Aires, gdzie zdobył szybko nowych przyjaciół m.in. wojskowego attaché Syrii w Argentynie Amin al-Hafez. Później poznał inne wysokie głowy państw Syrii i Egiptu. Po niecałym roku poznawania „nowych znajomych” i istotnych informacji dla Izraela, pojawił się w Damaszku, gdzie wynajął sobie luksusowe mieszkanie w dzielnicy dyplomatów i jednocześnie był naprzeciwko kwatery głównej syryjskiej armii. Kamel Amin Tabet (Eli) zyskał popularność wśród głów państwa. Politycy ufali mu, rozmawiali otwarcie na różne tematy, jednocześnie prosili o rady. Codziennie rano lub wieczorem Eli sporządzał depesze do Izraela swoim ukrytym nadajnikiem w sypialni, niestety sygnał jego radiostacji ginął w elektronicznym szumie powodowanym przez komunikacje sąsiedzkich ambasad i innych.
Jednym z bardzo znanych starć była „Bitwa o wodę”, którą Izrael jednoznacznie wygrał poprzez dokładne dostarczanie informacji przez Eliego Cohena. Drugą znaną historią były „Umocnienia na Golanie”, gdzie znajdowały się wojskowe umocnienia, stanowiska ogniowe i bunkry, przez to, że Eli o tym informował, syryjskie pozycje stały się łatwym celem.
Niestety nie wszyscy ufali Eliemu. Jeden pułkownik Ahmed Su’edani miał podejrzenia, że gdzieś na czele syryjskiego państwa działa szpieg. Otrzymał on od Rosjan najnowsze urządzenie namiarowe i paru ludzi do pomocy. Zarządził niespodziewaną ciszę radiową w dzielnicy dyplomatów. Wówczas dał się słychać tylko jeden sygnał. Eli Cohen nadawał do Tel Awiwu. Eli został poddany okrutnym torturom i przyznał się, kim naprawdę był. Po paru miesiącach został on skazany na śmierć. Rano 18 maja 1965 na Placu Męczenników odbyła się transmitowana na żywo przez telewizję publiczną egzekucja, śmierć nastąpiła poprzez powieszenie. Nikt nie ma dokładnej pewności gdzie spoczywa ciało Cohena. Eli Cohen był jednym z najskuteczniejszych agentów wywiadowczych, najpierw Amanu a następnie Mosadu.
Na netflixie został stworzony serial dokładnie opowiadający o jego dokonaniach szpiegowskich nazywa się on „The Spy”.
Tu podsyłam linki, z jakich stron korzystałam. I dodatkowo z serialu dużo zapamiętałam.
newsweek.pl https://www.newsweek.pl › historiaSzpieg Eli Cohen. Historia słynnego szpiega Mosadu – Newsweek
wiadomosci.onet.pl https://wiadomosci.onet.pl › eli-coh…Szpieg, który wygrał wojnę. Mija 55 lat od egzekucji Eliego Cohena
(hd1)